Vybíráme z archivu vysílání

1. 3. 2011

Reflexy speciál – Jan Bárta, ředitel občanského sdružení ADRA .

Televize HopeTV nabízí zajímavý rozhovor s člověkem, který svůj současný život věnuje pomoci druhým lidem. V rozhovoru se mimo jiné dozvíme, proč je nyní u nás moderní dobrovolnictví, ale i to, jestli a jak se ADRA projevuje jako křesťanská organizace.

ADRA je mezinárodní humanitární organizace poskytující pomoc lidem v nouzi. Byla založena ve Spojených státech amerických před více jak padesáti lety a dnes má zastoupení již ve125 zemích světa. V roce 1997 jí byl od Ekonomické a sociální rady OSN udělen statut vrchního poradce.

V České republice začala ADRA působit v roce 1992, a to nejprve jako nadace, jejímž úkolem bylo přerozdělovat finanční pomoc. Pracovníci ADRA postupem času rozšířili své pole působnosti a začali sami realizovat různé pomocné programy. S nárůstem pracovní agendy a v reakci na legislativní změny bylo v roce 1994 založeno občanské sdružení ADRA. Jeho úkolem je poskytovat humanitární, sociální a rozvojovou pomoc nejen doma, ale i v zahraničí. ADRA dnes patří mezi tři největší humanitární organizace v České republice.

ADRA pomáhá jak při mimořádných událostech (živelné pohromy, válečné konflikty apod.), tak při realizaci dlouhodobých rozvojových projektů (podpora vzdělání, zaměstnanosti atd.). Jejím základním posláním je pomoci lidem v nouzi tak, aby byli schopni převzít kontrolu nad svými vlastními životy a mohli co nejlépe využívat ty zdroje, které mají k dispozici. ADRA ČR usilujeme o zvyšování úrovně života a zdraví obyvatel České republiky, rozvojových zemí a všech lidí, kteří její pomoc potřebují. A to bez rozdílu rasy, pohlaví, vyznání nebo náboženského přesvědčení.

ADRA ČR se angažuje nebo angažovala v Bangladéši, Barmě, Bosně a Hercegovině, Číně, Bulharsku, Indii, Indonésii, Kambodži, Keni, Libanonu, Moldavsku, Mongolsku, Nepálu, Pákistánu, Rusku, Řecku, Srbsku, Srí Lance, Thajsku, Vietnamu, USA, Uzbekistánu a Zambii.

V České republice vede vzdělávací programy Projekt není problém (určen pracovníkům neziskových organizací) a PRVák, jehož cílem je zvýšit informovanost dětí a mládeže o problematice rozvojových zemí a rozvojové spolupráce. ADRA spravuje rovněž několik dobrovolnických center, dva azylové domy, psychosociální intervenční tým a každoročně uděluje cenu Michala Velíška určenou těm, kdo nezištně poskytují pomoc občanům nacházejícím se v přímém ohrožení.

Před koncem roku se organizace ADRA, za podpory dobrovolníků po celé republice, rozhodla začít shromažďovat obvazový i jiný materiál – například nůžky - z autolékárniček, které musí řidiči ve svých vozech vyměnit za nové. Tato aktivita se setkala se zájmem jak ze strany jednotlivců, tak ze strany firem a organizací. Sbírka probíhá až do 31. 3. 2011. Sebraný materiál bude přepraven do keňského Itiba, kde najde své využití.

Pokud máte doma již nepoužitelnou lékárničku, můžete jejím darováním pomoci lidem v Africe. Podívejte se na www.adra.cz, kde najdete sběrné místo pro odevzdání lékárničky ve vašem okolí.


Odebírejte nová videa jako první