Cliff! 17 – Nejjistější věda

9. 5. 2012

Clifford Goldstein je americký adventistický publicista, jehož doménou je mimo jiné vztah víry a filozofie. V seriálu s názvem Cliff!, nás postupně provede tématy, která trápí nejednoho z nás.
„Napadlo vás někdy, že jsou věci, které víte jistě, dokonce byste na ně vsadili hlavu a přitom je nemůžete nijak dokázat? Třeba východ slunce zítra ráno. Já věřím, že slunce vyjde, ale mohu to dokázat? Není to jen naše zkušenost, která nám dává věřit, že i zítra vyjde slunce? A co člověk, který žije celý život v rovníkové Africe, kde nikdy teplota neklesla pod 21°C. Nemá všechny důvody si skutečně jistě myslet, že voda nemůže být tak tvrdá, aby se po ní mohlo chodit? Určitě ano a stejně to není pravda...“
Další dílu velmi zajímavého cyklu filozofickoteologických úvah vysílá HopeTV ve středu 9. května v 18 hodin.

přečíst více

Adra – 20. výročí založení pobočky v České republice

8. 5. 2012

ADRA je mezinárodní humanitární organizace poskytující pomoc lidem v nouzi. Ředitelem Adry je Jan Bárta, který je autorem textu i ilustrací nové knihy Kohouti kokrhají všude stejně, v níž popisuje  setkání se zajímavými lidmi v - pro nás - exotických zemích. ADRA byla založena ve Spojených státech amerických před více jak padesáti lety a dnes má zastoupení již ve 125 zemích světa. V roce 1997 jí byl od Ekonomické a sociální rady OSN udělen statut vrchního poradce.
V České republice začala ADRA působit v květnu roku 1992, a to nejprve jako nadace, jejímž úkolem bylo přerozdělovat finanční pomoc. Pracovníci ADRA postupem času rozšířili své pole působnosti a začali sami realizovat různé pomocné programy. S nárůstem pracovní agendy a v reakci na legislativní změny bylo v roce 1994 založeno občanské sdružení ADRA. Jeho úkolem je poskytovat humanitární, sociální a rozvojovou pomoc nejen doma, ale i v zahraničí. ADRA dnes patří mezi tři největší humanitární organizace v České republice. Oslavy dvacátého výročí proběhnou pod záštitou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga.
ADRA pomáhá jak při mimořádných událostech (živelní pohromy, válečné konflikty apod.), tak při realizaci dlouhodobých rozvojových projektů (podpora vzdělání, zaměstnanosti atd.). Jejím základním posláním je pomoci lidem v nouzi tak, aby byli schopni převzít kontrolu nad svými vlastními životy a mohli co nejlépe využívat ty zdroje, které mají k dispozici. ADRA ČR usiluje o zvyšování úrovně života a zdraví obyvatel České republiky, rozvojových zemí a všech lidí, kteří její pomoc potřebují. A to bez rozdílu rasy, pohlaví, vyznání nebo náboženského přesvědčení.
ADRA ČR se angažuje nebo angažovala v Bangladéši, Barmě, Bosně a Hercegovině, Číně, Bulharsku, Indii, Indonésii, Kambodži, Keni, Libanonu, Moldavsku, Mongolsku, Nepálu, Pákistánu, Rusku, Řecku, Srbsku, Srí Lance, Thajsku, Vietnamu, USA, Uzbekistánu a Zambii.
V České republice vede vzdělávací programy Projekt není problém (určen pracovníkům neziskových organizací) a PRVák, jehož cílem je zvýšit informovanost dětí a mládeže o problematice rozvojových zemí a rozvojové spolupráce. ADRA spravuje rovněž několik dobrovolnických center, dva azylové domy, psychosociální intervenční tým a každoročně uděluje cenu Michala Velíška určenou těm, kdo nezištně poskytují pomoc občanům nacházejícím se v přímém ohrožení.
AWR studio připravilo pro Adru obrazový sestřih z vybraných archivních video záznamů a fotografií z 20 let činnosti pobočky v České republice. Tento dokument najdete také na stránkách www.adra.cz.

přečíst více

Touhy srdce 10: Smrtí to nekončí

7. 5. 2012

Smrt je pro nás stále nevysvětlitelnou záhadou. Je to něco, čemu nerozumíme, a klademe si řadu otázek. Kazatel Mike Tucker říká: „Zjistil jsem, že jakmile jsme připraveni uslyšet odpovědi na naše otázky ohledně smrti, jsme na té správné cestě k pochopení, že Bůh je skutečně dobrý.“
Smrtí to nekončí – to je téma dnešního dílu pořadu, ve vysílání HopeTV ho můžete vidět v pondělí 7. května v 18 hodin.

přečíst více

Bible pro dnešek: Evangelizace a svědectví jako životní styl

4. 5. 2012

„Kristus přitahoval srdce posluchačů tím, že jim projevoval lásku a teprve pak jim krůček za krůčkem odhaloval veliké pravdy o království. I my se musíme naučit přizpůsobovat své úsilí situaci lidí – abychom se s nimi setkávali tam, kde jsou.“
Úryvkem ze studijního textu vás zveme ke studiu Bible ve sborech Církve adventistů sedmého dne v sobotu dopoledne 5. 5Pořad Bible pro dnešek můžete vidět v archivu již v pondělí každý týden, premiéra ve vysílání je v pátek 4. 5. v 19:30.

přečíst více

HITservis – 18 Hudební pořad Martina Žaluda

3. 5. 2012

Osmnácté vydání pořadu HITservis nám opět představí část světové i domácí křesťanské hudební scény. Pořad nabídne tři zahraniční videoklipy, jeden z domácí scény a také spoustu zajímavých informací. Nebude chybět ani soutěž o CD skupiny Vockap. HITservis si jako tradičně připravil redaktor internetového AWrádia Martin Žalud.
Jako první se představí americká pop-rocková partička Sanctus Real, která úspěšně funguje již od roku1996 ana svém kontě má osm alb. V HITservisu také dostane prostor čtveřice z Ohia vystupující již 11 let pod názvem Hawk Nelson, zazní od nich píseň Friend Like That. Jako třetí se představí oblíbené uskupení MercyMe, které za svou kariéru oslovilo tisíce posluchačů, mimo jiné také svými upřímnými a hlubokými texty. Jako zástupce české hudební scény byla vybrána Jiřina „Gina“ Markovová, kterou zná pravděpodobně každý příznivec domácí křesťanské scény. Od Giny zazní jeden z jejích největších hitů – Immanuel.
Pořad HITservisu vysíláme ve čtvrtek 3. května od 18 hodin.

přečíst více

Cliff! – 16 Ztracené hodinky Davida Humea

2. 5. 2012

„Vezměte si oko. Ve srovnání s okem je ucho úplně primitivní. Takže ještě jednou – stačí se podívat na ucho nebo na oko, nebo na zlaté hodinky na zemi… a můžeme dojít k závěru, a to ke zcela rozumnému závěru, že se tu neocitly náhodou, ale že byly vytvořeny s jistým záměrem, že tu byl určitý cíl… a proto tu máme ten takzvaný teleologický argument pro Boží existenci. Samozřejmě uznám jako první, že nejde o absolutní důkaz.“
Úryvek je z další epizody velmi zajímavého cyklu filozofickoteologických úvah Clifforda Goldsteina, pořad vysílá HopeTV ve středu 2. května v 18 hodin.

přečíst více