Za obzorem: Sen

28. 3. 2012

Kde se to Matouš ocitl? Všechno kolem je takové zvláštní... Že by nebe? Nebo je to sen? Je-li to tak, jak mu rozumět, jak ho vyložit? S tím poradí psycholog profesor Pavel Říčan. Lidé sní rádi a dovedou mnoho udělat pro to, aby cílů, které si vysnili, také dosáhli. Některým se to povede víc než vrchovatě. Jedním z takových je vítěz SuperStar Martin Chodúr. Ani v posledním díle nebude chybět hudební klip ani kazatel Jindřich Černohorský, který si pro svoje zamyšlení o snu vybral místo, které možná nebe, jak si ho lidé někdy vysní, trochu evokuje - botanickou zahradu.
26. díl magazínu Za obzorem – Sen  - uvidíte v HopeTV ve středu 28. března 2012 v 19:30.

přečíst více

Cliff! - 11: Wittgensteinovy hranice

28. 3. 2012

„Proč se prostor, čas a hmota chovají tak, jak se chovají? Protože něco mimo ně je přimělo se takto chovat. A vidíte, takto bychom mohli pokračovat. Můžeme takto pokračovat, dokud se nedostaneme na hranici. Věda nás dovede až na hranici, naše fyzika nás může dovést do bodu, kdy řekne „dobře, teď se nacházíme tady, toto je důvod, proč se toto chová takto a ne jinak, ale dále už nevíme, proč tomu tak je“...“ Clifford Goldstein v 11. dílu série Cliff!
Cyklus filozoficko-teologických úvah vysílá HopeTV vždy ve středu v 18 hodin a najdete je i v archivu pořadů. Tuto epizodu vysíláme ve středu 28. března 2012.

přečíst více

Abrahamoviny 1: Věřit znamená “lech lecha“

27. 3. 2012

Kazatel Církve adventistů sedmého dne Mgr. Radomír Jonczy vykládá a aktualizuje biblické texty popisující životní příběh praotce víry Abrahama. V první části cyklu se věnuje textu Gn 12,1-9; perikopa začíná slovy: „I řekl Hospodin Abramovi: "Odejdi ze své země, ze svého rodiště a z domu svého otce do země, kterou ti ukážu. Učiním tě velkým národem, požehnám tě, velké učiním tvé jméno. Staň se požehnáním! Požehnám těm, kdo žehnají tobě, prokleji ty, kdo ti zlořečí. V tobě dojdou požehnání veškeré čeledi země."
Zaposlouchejme se do textu i výkladu tohoto inspirujícího příběhu v úterý 27. března v 18 hodin.

přečíst více

Touhy srdce 4: Zákon lásky

26. 3. 2012

Mají být ve vztahu dvou lidí nějaká „pravidla“ chování? Je něco, co kvůli partnerovi nedělám? A co v případě vztahu k Bohu? Jsou pravidla, která Bůh nazval Desaterem zátěží a omezením? Zajímavé téma v podání kazatele Mika Tuckera a jeho ženy Gayle nám přiblíží souvislosti, které nejsou patrné na první pohled. Připomenou nám správnou motivaci k dodržování Božích přikázání, zákona lásky.
Dívejte se v pondělí 26. března 2012 na vysílání HopeTV v 18 hodin, přednášku najdete i v archivu pořadů.

přečíst více

Bible pro dnešek: Romantický Bůh

23. 3. 2012

Teolog Jiří Pavlán uvádí do aktuálního diskusního tématu Romantický Bůh výkladem půvabného milostného textu ze starozákonní knihy Ezechiel (16:8-14). Bůh v něm promlouvá ke svému lidu jako bezelstný milenec ke své milé. „Bůh se zakouká do ošklivky a udělá z ní krásku první třídy… Boží romantika vidí v člověku to krásné, co ani sám nevidí.“ Zůstane ale krásná Boží nevěsta věrná? O romantice v duchovním životě si povídá také redaktor Bedřich Jetelina s pastorem a hudebníkem Jiřím Tomáškem. K živé besedě o tomto tématu je každý zván v sobotu 24.3.2012 dopoledne do diskusní biblické školy ve všech sborech církve adventistů.
Dvanáctou část tématu Záblesky Boha v cyklu Bible pro dnešek vysílá HopeTV v pátek 23. března v 19:30 a je umístěna i v archivu.

přečíst více

Můj příběh, má píseň: Armand Davila

23. 3. 2012

Chtěli bychom vás seznámit s hostem pátečního pořadu Můj příběh, má píseň. Moderátorka Kandus Thorpová pozvala do studia hudebníka, který vyrostl na Amerických Panenských ostrovech a hraje na neobvyklý hudební nástroj - steel drum. Poslechněte si, jak Armand Davila vypráví o svých začátcích:
„Bylo mi asi třináct let a byly prázdniny. Neměl jsem na programu nic konkrétního a moje babička, která mě vychovávala, měla strach, abych se nenamočil do nějakých problémů. A tak rozhodla, že se povinně zapojím do takového hudebního projektu, sponzorovaného jedním z našich senátorů.
Bránil jsem se, co to šlo, protože jsem si chtěl užívat léta. No ale musel jsem tam a vůbec se mi to nelíbilo. Nebyl jsem prostě zvyklý být v létě zavřený ve škole. Nikdy jsem do žádné letní školy nechodil a prázdniny jsem vždy trávil venku.
Přednášky začaly hudební teorií, učili jsme se diatonické stupnice, akordy, zmenšené kvintakordy, prostě hudební nauku s tím, co k tomu patří… Šlo mi to. Notový zápis jsem měl na jedničku. Teorii jsem zvládal skvěle. Ale když došlo na vlastní hraní na bicí, tak to už bylo slabší. Myslel jsem si, jak mi to půjde, ale opak byl pravdou. Vůbec se mi to nedařilo. Ze všech 26 studentů jsem byl nejhorší.“
Myslíte, že to Armandovi opravdu nešlo, nebo to byl vzdor? „To nebyl“, pokračuje Armand, „prostě jsem na to asi používal špatnou hemisféru a nebyl jsem schopný ten notový zápis změnit v hudbu. Pro bicí jsou noty zapsány trochu jinak než pro ostatní nástroje a můj mozek to nebyl schopný analyzovat a poradit si s tím. Nedávalo mi to smysl. Takže mě přesunuli k těm nejjednodušším bicím, kde hrajete jednou rukou jednu notu, držíte čtyřčtvrťový takt…a já to stále opakoval a zvykl si na tenhle způsob.
Postupně se mi to dařilo čím dál lépe, až jsem přešel ke složitějším bicím a dostal se k těmto steel drums, neboli barelům, na které hraji dodnes.“
Steel drum je pro nás velice neobvyklý nástroj – celkem existuje zhruba 13 až 15 jeho variací. Původem je z Trinidadu, ale své příznivce nachází po celém světě. Neladí se samozřejmě jako klavír nebo kytara, ladění se liší počtem vytepaných plošek. Při výrobě se musí vzít kulaté kladivo a ladička, potom se tluče do jednotlivých plošek, až začnou vydávat zvuk, který je právě potřeba.
Nástroj, na který bude Armand v pořadu hrát, byl vytepán z víka pětapadesáti galonového barelu.
Pokračování poutavého vyprávění i písně zahrané na steel drum můžete sledovat v pátek 23. března v 19:45 v HopeTV v pořadu Můj příběh, má píseň.

přečíst více