Siesta – 4 Televizní meditace Aleny Nowakové

27. 1. 2012

Čtvrté vydání televizní meditace Aleny Nowakové se bude věnovat tématu „Plány“. Plánujete si do detailu svůj život? Je důležité chystat si svou budoucnost? Vychází Vám životní plány? Jaké plány by měl mít křesťan? Odpovědi na tyto otázky hledejte v pořadu Siesta v pátek 27. ledna 2012 v HopeTV.

přečíst více

Za obzorem: Tradice - pevný základ nebo zbytečná zátěž?

25. 1. 2012

V dílu věnovaném tradici vystoupí Matouš v roli televizního hlasatele doby dávno minulé. Nejprve předá slovo odborníkovi na etiketu Ladislavu Špačkovi, který představí tradici společenského chování. O vlivu tradice na umění, konkrétně na výrobu houslí, bude vyprávět houslový virtuóz Jaroslav Svěcený. Tradiční bude i klip v podání skupiny Maranatha Gospel Choir - píseň "Giants". A nakonec i Jindra Černohorský poví své zamyšlení na místě spjatém s tradicí - ve skanzenu zemědělských strojů.
17. díl magazínu Za obzorem – Tradice  - uvidíte v HopeTV ve středu 25. ledna 2012 v 19:55.

přečíst více

Cliff! 2 – Slyšet, vidět, dotknout se

25. 1. 2012

„Před pár lety mi někdo položil onu známou klišé otázku filosofie: Když v lese padne strom, ale nikdo není nablízku, aby to slyšel, dělá to pak hluk? A moje odpověď byla: Ano, samozřejmě to udělá hluk, to je obzvlášť pitomá otázka, jasně, že to dělá hluk a je úplně jedno, jestli je někdo poblíž a slyší to…
Ale víte co? Kdyby mi někdo stejnou otázku: „Když v lese padne strom, ale nikdo není nablízku, aby to slyšel, dělá to pak hluk?“ položil dnes, pak bych trval na tom, že to žádný hluk nedělá…“
Druhý díl velmi zajímavého cyklu filozofickoteologických úvah Clifforda Goldsteina vysílá HopeTV ve středu 25. ledna v 18 hodin.

přečíst více

Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

23. 1. 2012

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.
Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.
Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.
Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.
Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.
„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.
Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann
Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
Seznamte se s Thomasem Graumannem 24. ledna 2012 v 18 hodin na HopeTV.

přečíst více

Host HopeTV – Simona Dlouhá

21. 1. 2012

Simona Dlouhá strávila dvanáct let v Kalifornii a v době rozhovoru žila dva roky v Praze, kde učila žáky první třídy Křesťanské mezinárodní školy. Tato škola svým studentům poskytuje  nejen všeobecné vzdělání, ale také jim představuje hlavní křesťanské principy, a to způsobem přiměřeným jejich věku. Jaké jsou hlavní cíle této práce a co Simona prožívala během let strávených v USA, se dozvíte v dalším díle pořadu Host HopeTV v neděli 22. ledna 2012 v 18 hodin.

přečíst více

Týden s HopeTV č. 3 – bulletin ke stažení

20. 1. 2012



Informační týdeník s programem televize HopeTV od pátku 20. 1.  do pátku 27. 1. 2012 - ke stažení zde.


přečíst více