Cliff! - Filozofie pro dnešek

Přednášky, Seriály / 35 dílů / poslední díl: 1. 12. 2016

Pořad Cliff! je cyklus filozoficko-teologických úvah, který provokativním způsobem polemizuje nad základními křesťanskými principy.Pořadem provází teolog Clifford Goldstein.

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Smysl bytí (8/41)

1180 zhlédnutí

Z pořadu: Cliff! - Filozofie pro dnešek

Lev Nikolajevič a jeho nejzákladnější otázka, jakou si člověk může klást: Jaký je smysl mého života? Kolik země potřeboval v jeho povídce rolník Pachom? Čím se trápil „jeho“ velkostatkář Levin v románu Anna Karenina? Co chtěla od života servírka v románu Na cestě, který napsal beatnik Jack Kerouac? Co na to existencionalista Jean-Paul Sartre? Kdo nebo co dává smysl našemu životu? Jsme to jen my sami? Jak to vidí Laurens van der Post? Má něco ve vesmíru vůbec nějaký význam? Co o tom míní fyzik Steven Weinberg?
zobrazit více

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Čekání na Godota (ještě pořád) (10/41)

2122 zhlédnutí

Z pořadu: Cliff! - Filozofie pro dnešek

Samuel Beckett pokládá ve své hře Čekání na Godota otázky, zda vůbec na něčem v životě záleží, zda je v něm nějaká naděje a zda není i falešná naděje lepší než naprostá beznaděj. Je lidstvo subjektem pravdy, nebo jejím objektem? Logicky platí jedno, nebo druhé, nic mezi tím. Pokud má pravdu ateistický pohled na svět, pak jsou živí jen dospívající verzí mrtvých. Co na to Charles Darwin, Albert Einstein, Robert Tennyson, Josif Brodski, William Shakespeare, Vincent van Gogh, Steven Hawking, Michael Polany, Bertrand Russell, Timothy Ferris? Proč se nám celý pojem reality zužuje jen na mechanické věci, čísla a vzorce? Proč svůj život tak zoufale ochuzujeme o jakýkoli jeho přesah?
zobrazit více

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Ale jsou tu také děti... (9/41)

827 zhlédnutí

Z pořadu: Cliff! - Filozofie pro dnešek

Fjodor Michajlovič Dostojevskij a jeho román Bratři Karamazovi. Jak by mohl existovat Bůh, když je tu tolik utrpení? A co si počít s utrpením nevinných dětí? Již Epikúros se ptal: Je Bůh schopen zabránit zlu? Pokud ano, proč mu tedy nezabrání? Pokud ne, proč jej nazývat Bohem? Co na to filosof John Hick? Může být láska vynucená? Je to pak láska? Je zde tedy něco, co nelze ani všemohoucností vynutit? Jak souvisí dobrovolnost lásky se svobodou činit zlo a způsobovat tím utrpení? Co všechno pro každého z nás znamená zpráva Bible o tom, že Bůh na kříži bere všechno utrpení a zlo světa na sebe a že bude mít poslední slovo?
zobrazit více

Napište nám