Lékaři duší

Právě sledujete: Lékaři duší

Životní situace nemocného člověka bývá velmi složitá a plná ztrát. Nemoc člověka a vyrovnávání se s ní ovlivňuje celá řada faktorů a potřeb -- tělesných, sociálních, duševních i duchovních. Vnímání a podpora těchto potřeb napomáhá lepší připravenosti pacienta i jeho nejbližšího okolí zvládat nemoc. Péče o duchovní potřeby se stává nedílnou součástí komplexní péče o nemocné ve zdravotnických zařízeních. Na základě našich několikaletých zkušeností (v posledních 6 letech se duchovní služba ve zdravotnictví dynamicky rozvíjí) můžeme říci, že si v nemoci, více než kdy jindy, pokládají lidé otázky po smyslu života, své aktuální životní situace, smyslu nemoci, a samozřejmě také hodnotí svůj dosavadní život. Tyto otázky často vzbuzují touhu po sdílení či odpuštění. Na tyto potřeby reaguje právě služba nemocničních kaplanů, kteří slouží všem pacientům bez rozdílu vyznání.
Více na www.nemocnicnikaplan.cz.
zobrazit více zobrazit méně

Pomáhám, Zn. rád

Pomáhám, Zn. rád

Lékaři duší

Lékaři duší

Na ceste 8: V meste

Na ceste 8: V meste

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Život a smrt / 2026 1Q 03

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Život a smrt / 2026 1Q 03

Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2026

zobrazit více

Bible pro dnešek / Důvody k díkůvzdání a modlitbě / 2026 1Q 02

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Důvody k díkůvzdání a modlitbě / 2026 1Q 02

Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2026

zobrazit více

Aktuality

Můj příběh, má píseň: Armand Davila

23. 3. 2012

Chtěli bychom vás seznámit s hostem pátečního pořadu Můj příběh, má píseň. Moderátorka Kandus Thorpová pozvala do studia hudebníka, který vyrostl na Amerických Panenských ostrovech a hraje na neobvyklý hudební nástroj - steel drum. Poslechněte si, jak Armand Davila vypráví o svých začátcích:
„Bylo mi asi třináct let a byly prázdniny. Neměl jsem na programu nic konkrétního a moje babička, která mě vychovávala, měla strach, abych se nenamočil do nějakých problémů. A tak rozhodla, že se povinně zapojím do takového hudebního projektu, sponzorovaného jedním z našich senátorů.
Bránil jsem se, co to šlo, protože jsem si chtěl užívat léta. No ale musel jsem tam a vůbec se mi to nelíbilo. Nebyl jsem prostě zvyklý být v létě zavřený ve škole. Nikdy jsem do žádné letní školy nechodil a prázdniny jsem vždy trávil venku.
Přednášky začaly hudební teorií, učili jsme se diatonické stupnice, akordy, zmenšené kvintakordy, prostě hudební nauku s tím, co k tomu patří… Šlo mi to. Notový zápis jsem měl na jedničku. Teorii jsem zvládal skvěle. Ale když došlo na vlastní hraní na bicí, tak to už bylo slabší. Myslel jsem si, jak mi to půjde, ale opak byl pravdou. Vůbec se mi to nedařilo. Ze všech 26 studentů jsem byl nejhorší.“
Myslíte, že to Armandovi opravdu nešlo, nebo to byl vzdor? „To nebyl“, pokračuje Armand, „prostě jsem na to asi používal špatnou hemisféru a nebyl jsem schopný ten notový zápis změnit v hudbu. Pro bicí jsou noty zapsány trochu jinak než pro ostatní nástroje a můj mozek to nebyl schopný analyzovat a poradit si s tím. Nedávalo mi to smysl. Takže mě přesunuli k těm nejjednodušším bicím, kde hrajete jednou rukou jednu notu, držíte čtyřčtvrťový takt…a já to stále opakoval a zvykl si na tenhle způsob.
Postupně se mi to dařilo čím dál lépe, až jsem přešel ke složitějším bicím a dostal se k těmto steel drums, neboli barelům, na které hraji dodnes.“
Steel drum je pro nás velice neobvyklý nástroj – celkem existuje zhruba 13 až 15 jeho variací. Původem je z Trinidadu, ale své příznivce nachází po celém světě. Neladí se samozřejmě jako klavír nebo kytara, ladění se liší počtem vytepaných plošek. Při výrobě se musí vzít kulaté kladivo a ladička, potom se tluče do jednotlivých plošek, až začnou vydávat zvuk, který je právě potřeba.
Nástroj, na který bude Armand v pořadu hrát, byl vytepán z víka pětapadesáti galonového barelu.
Pokračování poutavého vyprávění i písně zahrané na steel drum můžete sledovat v pátek 23. března v 19:45 v HopeTV v pořadu Můj příběh, má píseň.

přečíst více

HITservis – 12 Hudební pořad Martina Žaluda

22. 3. 2012

Dvanácté vydání hudebního magazínu HITservis si jako již tradičně připravil redaktor internetového AWrádia Martin Žalud. Opět nás nechá nahlédnout do světa křesťanské muziky, nabídne 4 klipy, spoustu zajímavých informací o hraných interpretech a také soutěž o hodnotné ceny.
Aktuální vydání se zaměří na jednu z nejúspěšnějších křesťanských skupin současnosti – Casting Crowns, na pěvecké trio Out of Eden, nadaného „hiphopera“ Johna Reubena a také se dostane na nadějnou českou formaci s názvem New Collection.
HITservis - 12 se vysílá ve čtvrtek 22. března v 18 hodin.

přečíst více

Cliff! – 10: Čekání na Godota (ještě pořád)

21. 3. 2012

„Slova Beckettovy nejslavnější hry „Čekání na Godota“ se stala pravděpodobně nejbezcitnější a nejkrutější protikřesťanskou polemikou od dob Voltaira, který psal v 18. století. Jen těžko si umím představit jakéhokoli skutečného křesťana, který věří v Ježíšův druhý příchod, který by neviděl, jak je více či méně karikován v postavách dvou ubožáků, čekajících na Godota, a v jejich pokusech najít rovnováhu mezi svými pochybnostmi o absurditě lidského utrpení a touto nadějí na příchod Godota, tedy milujícího Boha, který slíbil, že to vše ukončí, že skoncuje se vší bolestí a utrpením, a přesto k tomu nikdy nedojde.“  Úryvek z pořadu Cliff! nás uvádí do poutavého výkladu Clifforda Goldsteina, který se nebojí ani kontroverzních témat.
Cyklus filozoficko-teologických úvah Cliff! vysílá HopeTV vždy ve středu v 18 hodin a najdete je i v archivu pořadů. Tuto epizodu vysíláme 21. března 2012.
přečíst více