Cliff! - Filozofie pro dnešek: Čekání na Godota (ještě pořád) (10/41)

Právě sledujete: Cliff! - Filozofie pro dnešek: Čekání na Godota (ještě pořád) (10/41)

2436 zhlédnutí

Z pořadu: Cliff! - Filozofie pro dnešek

Samuel Beckett pokládá ve své hře Čekání na Godota otázky, zda vůbec na něčem v životě záleží, zda je v něm nějaká naděje a zda není i falešná naděje lepší než naprostá beznaděj. Je lidstvo subjektem pravdy, nebo jejím objektem? Logicky platí jedno, nebo druhé, nic mezi tím. Pokud má pravdu ateistický pohled na svět, pak jsou živí jen dospívající verzí mrtvých. Co na to Charles Darwin, Albert Einstein, Robert Tennyson, Josif Brodski, William Shakespeare, Vincent van Gogh, Steven Hawking, Michael Polany, Bertrand Russell, Timothy Ferris? Proč se nám celý pojem reality zužuje jen na mechanické věci, čísla a vzorce? Proč svůj život tak zoufale ochuzujeme o jakýkoli jeho přesah?
zobrazit více zobrazit méně

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Ale jsou tu také děti... (9/41)

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Ale jsou tu také děti... (9/41)

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Smysl bytí (8/41)

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Smysl bytí (8/41)

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Pomatenec (7/41)

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Pomatenec (7/41)

Další díly

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Morální imperativ (3/41)

1458 zhlédnutí

Z pořadu: Cliff! - Filozofie pro dnešek

Vzhledem k rozmanitosti kultur a názorů, můžeme vůbec mluvit o objektivních mravních hodnotách? Je rozlišování mezi dobrem a zlem výmysl člověka, nebo má vyšší původ a představuje výrazný nárok na všechny lidské bytosti – morální imperativ? Jaké důsledky mají různé odpovědi myslitelů jako Friedrich Nietsche, Jean-Paul Sartre, Bertrand Russell, John McAfee, Fjodor Michajlovič Dostojevskij nebo Immanuel Kant na tyto otázky? Jak nás bezprostředně ovlivňuje to, co nás přesahuje?

zobrazit více

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Slyšet, vidět, dotknout se (2/41)

1646 zhlédnutí

Z pořadu: Cliff! - Filozofie pro dnešek

Je svět vnímaný našimi smysly a přístroji objektivní? Je to vše, co je možné o světě poznat? Co když jde o mnohem víc, než si dokážeme představit? A jak to souvisí s naším každodenním „všedním“ životem? V jakém vztahu jsou skutečnost kolem nás a naše možnosti ji poznávat a prožívat? Jak o tom přemýšleli Plató, Saul z Tarsu, Francis Bacon, Moses Maimonides, Immanuel Kant, Bertrand Rusell, Günter Grass nebo Simon Blackbourn? Existuje i cosi jako „šestý smysl“, kterým je možno poznat a prožít z reality více?

zobrazit více

Odebírejte nová videa jako první