Válka ve jménu Boha? 2/3 Nesnášenlivost očima islámu - Luboš Kropáček

Právě sledujete: Válka ve jménu Boha? 2/3 Nesnášenlivost očima islámu - Luboš Kropáček

Z pořadu: Válka ve jménu Boha?

Třídílný cyklus "Válka ve jménu Boha?" proběhl ve Společenském centru "Londýnská 30" v březnu 2015. Smyslem setkávání bylo hledání širího kontextu vypjaté situace v Evropě.

Obsahem druhé přednášky, kterou vedl Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc., byly otázky týkající se náboženské nesnášenlivosti a propojení islámského terorismu s muslimskou vírou. Jakou skutečnou hrozbou představuje islám ze strany svého učení a víry? Hrozí islamizace západního světa?

Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc. (* 23. února 1939, Praha) je přední český islamolog, arabista, afrikanista a vysokoškolský pedagog. V šedesátých letech vystudoval arabistiku a anglistiku na FF UK. V současné době působí jako profesor v Ústavu Blízkého Východu a Afriky na Univerzitě Karlově. V letech 2008–2009 působil jako vedoucí Katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. K hlavním oborům jeho zájmu patř kultura a myšlení islámského světa, postavení islámu v Evropě dnes, dějiny Blízkého východu, dějiny a kultura Afriky a v neposlední řadě vztah křesťanství a islámu. Publikoval mnoho knih a vědeckých studií v českém jazyce i ve světových jazycích. V českém prostředí patří mezi oblíbené publikace jeho Islámský fundamentalismus nebo Duchovní cesty islámu.
zobrazit více zobrazit méně

V kostce - Lilianne Doukhanová: Sladěni s Bohem

V kostce - Lilianne Doukhanová: Sladěni s Bohem

Bible pro dnešek / Velký spor a patriarchové / 2016 1Q 3

Bible pro dnešek / Velký spor a patriarchové / 2016 1Q 3

Válka ve jménu Boha? 1/3 Současný islámský extremismus - Martin Chadima

Válka ve jménu Boha? 1/3 Současný islámský extremismus - Martin Chadima

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Život s vírou / 2026 2Q 08

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Život s vírou / 2026 2Q 08

Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2026

zobrazit více

Adventisté ve světě | Celosvětové dílny

Z pořadu: Adventisté ve světě

Ve světě mnoha náboženství a ateismu, kde se starodávné tradice setkávají s moderním skepticismem, kde rušná města i odlehlé vesnice hovoří každý jiným jazykem... Jak můžeme skutečně oslovit lidi příběhem Ježíše Krista?

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/

Církev adventistů sedmého dne:
http://www.casd.cz
zobrazit více

Adventisté ve světě | Klinika, kde se cítíte jako doma

Z pořadu: Adventisté ve světě

Na Zanzibaru jsou zdravotní služby dostupné v různých zařízeních. Mnoho pacientů se však stále rozhoduje přijít sem kvůli tomu, jak se s nimi zachází.
V komunitě s nízkými příjmy, jako je tato, může přístup k důsledné a spolehlivé zdravotní péči rozhodnout o tom, zda budou malé problémy léčeny včas, nebo zda budou ponechány tak dlouho, až se stanou vážnými.

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/

Církev adventistů sedmého dne:
http://www.casd.cz
zobrazit více

Bible pro dnešek / Praktická modlitba / 2026 2Q 07

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Praktická modlitba / 2026 2Q 07

Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2026

zobrazit více

Koncert pro Adru

Z pořadu: ADRA

Srdečně Vás
zveme na výjimečný večer plný hudby a solidarity, který je
věnován podpoře humanitární organizace ADRA a lidem, kteří se ocitli
v náročných životních situacích v zahraničí i v Česku.


Koncert proběhne v sobotu 9. května 2026 od 19 hodin v prostorách
sboru CASD Praha Smíchov na ulici Peroutkova 57 nebo online na našem
Youtube.

Během večera nám zahraje a zazpívá známý pražský gospelový sbor Maranatha Gospel Choir.


Koncert je součástí podpory činnosti organizace ADRA, která se věnuje humanitární pomoci u nás i v zahraničí. V současné době čelí neziskový sektor náročné situaci spojené se snižováním financování ze strany vlády. I proto se Maranatha Gospel Choir rozhodl aktivně přispět a pomoci zajistit prostředky pro ty, kteří je nejvíce potřebují.
zobrazit více

Bible pro dnešek / Velikáni modlitby / 2026 2Q 06

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Velikáni modlitby / 2026 2Q 06

Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2026

zobrazit více

Aktuality

Teologická konference 2014 – Stvoření (8/8)

7. 12. 2016

V prosinci 2014 se uskutečnil již osmý ročník Teologické konference CASD, tentokrát na téma: stvoření. Různé úhly pohledu přinesli teologové, kazatelé, ale např. i vědci – Jiří Beneš, Roman Mach, Vladimír Král a další. Konferenci pořádal Teologický seminář CASD a oddělením výchovy CASD v prostorech kaple Thomayerovy nemocnice v Praze.

Osmý příspěvek Romana Macha, Ph.D. nesl název: Stvořený svět: druhá kniha Boží?

přečíst více

Bible pro dnešek / Odpověď z vichřice / 2016 4Q 11

5. 12. 2016

Bůh pode jednoho textu v knize Jób odpovídá "ze smrště". Co toto vyjádření chce říct? A jak rozumět jinému vyjádření: "Nuže, opásej si bedra jako muž"? A proč, když konečně promluví Hospodin a Jób má příležitost se zeptat na své trápení, proč tuto příležitost nevyužije? A platí úměra, že čím více Hospodina známe, tím je člověk méně "teologicky upovídaný"?

Rozhovor na téma jedenáctého úkolu „Odpověď z vichřice“ vedli redaktor HopeTV a internetový pastor Jindřich Černohorský a učitel starého zákona a hebrejštiny na Husitské teologické fakultě a Teologickém semináři CASD, doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D.


Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk

O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR www.sobotniskola.casd.cz a na Slovensku www.sobotnaskola.casd.sk
přečíst více

Jiřina Šiklová - Budoucnost očima sociologa (3/3)

4. 12. 2016

Na podzim 2012 se ve společenském centrum Londýnská 30 uskutečnila série přednášek s názvem „Budoucnost očima sociologa“. Přednášejícím byla socioložka Jiřina Šiklová, která své úvahy rozdělila do 3 částí. PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. je socioložka a vystudovala historii a filosofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. letech 1980–1982 vězněna za podvracení republiky. Po listopadu 1989 založila knihovnu, Centrum pro Gen-der Studies Praha a Katedru sociální práce. Jiřina Šiklová přednáší na FF UK a zabývá se především problematikou identity člověka během životního cyklu podle genderové a etnické příslušnosti.
Třetí přednáška byla zaměřena na téma „Generační napětí v pohledu kulturních hodnot“. Co si představit pod pojmem generace? Jak k jednotlivým problémům přistupují odlišné generace? Jaký generační vývoj můžeme očekávat v České republice? Odlišují se generace demograficky?



přečíst více